چگونه از شکرک زدن عسل جلوگیری کنیم ؟

چرا عسل متبلور ميشه ؟

تبلور! این پدیده ی عجیب و غریب که عسل طلایی و زیبای شمارو به شکلی از قند در میاره و باعث تغییر وضعیت عاطفی شما در مورد امنیت غذاییتون میشه، از نظر ما نشانه و تغییر ارزشمندی هست. چرا ؟

چون این یک پدیده ذاتی در عسل و تضمین کیفیت برای شما ست…

چون این حالت اثبات می کنه که عسل ماده ای زنده است و با شکر سفید کاملا تفاوت داره…

از اونجایی که همه در مورد تبلور عسل سؤال دارن و اکثریت معتقدن عسلی که متبلور بشه عسل خوبی نیست! تصمیم گرفتیم مقاله جمع و جوری در این مورد بنویسیم.

بافت عسل همیشه بر تجربه طعم ما تأثیر میزاره. تا زمانی که عسل داخل کندو هست و برداشت نشده عسل مایع است. با گذشت زمان ، بلورها در عسل ایجاد میشن ، که بافت مایع عسل رو به شکل خامه ای ، دانه ای یا حتی چسبناک تغییر میدن. این پدیده دگرگونی عسل نیست ، بلکه نشانه تکامل عسل و نشانه شخصیت “زنده” اون هست.

عسل یک غذای زنده !

بنابراین بافت عسل تا حد زیادی به منشاء شهد گلها بستگی داره. برخی عسل های ممکنه طولانی مدت بصورت روان بمونن، برخی ممکنه بعد از متبلور شدن بصورت خامه ای در بیان و برخی ممکنه کاملا سفت بشن و تا حدودی از لذت مصرف انها کاسته بشه.

عسل خام و خامه ای !

د ر آمریکای شمالی ، عسل خام محبوبیت زیادی داره. این  عسل بدون فیلترِ ، هرگز گرم نشده ، بنابراین هنوز خامِ و با مانده های گرده ، موم و بره موم تقویت و خواص خيلي بيشتر شده ، به همین دلیل بسیار غنی هست،اگر به خودتون عسل خام بدین مثل اینکه که عسل رو همین الان از کندو درآوردین و میل کردین!

حتما بخوانيد:  عسل در بارداری خواص و عوارض آن

پاستورازیسیون ، راه کاری عملی برای کشتن عسل !

من می تونستم یک ستون کامل در مورد پاستوریزاسیون بنویسم اما اینجا تصمیم گرفتم بیشتر درباره عسل خام صحبت کنم چون این اتفاق بخش جدایی ناپذیر از روابط عاشقانه بین کریستالهای عسل و انسان هست…. 

این اتفاق بخش جدایی ناپذیر از روابط عاشقانه بین کریستالهای عسل و انسان هست…!

متأسفانه امروزه بسیاری از زنبورداران عسل را بیش از حد گرم می کنن تا روند تبلور را از بین ببرن. در واقع ، بسیاری از بسته بندی هایی که الان دربازار تحت عنوان بسته بندی های شیک و آسان مصرف وجود دارن ( فشاری و تک نفره هتلی ) مایلن برای برآورده کردن نیازهای مصرف کننده و فروش راحت تر در بازاریابی ، عسل را پاستوریزه کنن چون این روش تنها راه بیرون آوردن عسل از این بسته بندی هاست و در اینصورته که میتونن محصول استاندارد شده را به مصرف کنندگان ارائه بدن ، که البته این عسل دیگه مرده و بعد از قرار دادن در ظرف ها ، دیگه تکامل پیدا نمیکنه…

این انتخاب صنعته که دوست داره عسل مرده را در بسته بندی های شیک مصرف کنه !

شیشه عسل را به مدت 10 دقیقه داخل آب با سی درجه سانتی گراد قرار بدین.عسل زخمی شده خدمت شما… 🙂 تفاوت این عسل اینکه برخی از املاح و ویتامین های مفیدش ضعیف شدن ولی کاملا از بین نرفتن فقط قدرت و خلوص قبلی را ندارن.

از نگاه هاتون ممنونم ، منتظر شنیدن نظراتتون در اینجا و پیج اینستاگرام هستم.


خلاصه ی داستان شکرک زدن یا متبلور شدن عسل :

حتما بخوانيد:  روش تصفیه موم از عسل

همه ی عسل ها در داخل کندو بصورت شهد یا مایع هستند با برداشت عسل از کندو و گذر زمان عسل ها سفت و متبلور میشن و دلیل این اتفاق به شهدگلی که عسل از اون جمع آوری شده و رطوبت عسل بستگی داره. متاسفانه اغلب ما دوست نداریم عسل متبلور شده مصرف کنیم، به همین دلیل زنبورداران مجبور میشن به عسل ها حرارت بدن و این حرارت با از بین بردن بافت کلی موادمغذی و املاح عسل باعث میشه عسل دیگه متبلور نشه در واقع عسل تا زمانی که بهش حرارت داده نشده زنده است و مثل موجود زنده از لحظه ای که از کندو برداشت میشه تا وقتی که مصرف بشه روز به روز تغییر حالت میده و زندگی میکنه ولی با دادن حرارت عسل میمیره و تا وقتی که مصرف بشه بصورت شهد باقی میمونه.پس بهتره سعی کنیم همیشه عسل را از جای مطمئن بخریم تا با متبلور شدن عسل نگران تقلبی بودن عسل نشیم و با مصرف کردن عسل متبلور شده کنار بیایم.


در لینک زیر که مربوط به داستان عسل حاج گُهرنیا میشه به صورت کامل تر در این مورد صحبت کردیم.

از نگاه هاتون ممنونم ، منتظر شنیدن نظراتتون در اینجا و پیج اینستاگرام هستم.

https://www.instagram.com/p/B4xD7oaFgG9/?igshid=1deera9tmpo4k