هر آنچه را که باید در مورد کندوی عسل بدانید!

کندوی عسل ؛ اگربخواهید با تمام چزئیات در مورد کندوی زنبور عسل ها بدانید به ماجرا جویی که در مقاله پیش رو هست توجه ویژه داشته باشید چرا که به تمام سوالی نحوه ساخت کندوی عسل ، قیمت کندوی عسل و نشانه کندوی عسل در خانه پاسخ مشروح داده می شود… با ما همراه باشید.

ساختار کندوی عسل

کندوی عسل در واقع حکم خانه ی زنبور هارا دارد، البته اینجا یک خانه ی ساده مدنظر ما نیست چون جمعیت هر کندو چیزی حدود چهل تا شصت هزار زنبور است ، پس میتوان گفت کندو زنبوران چیزی شبیه مجتمع مسکونی است که شامل محوطه ای است که شاید کودکان در آنجا مشغول بازی کردن هستند ، مادران شاغل و خانه داری هستند که سخت مشغول کارند و ….

پس این مجتمع مسکونی ( کندو ) باید محکم و مقاوم و امن باشد و از گزند باران و برف و موجودات مزاحم در امان باشد و باید معماری و ساختار مستحکمی داشته باشد که البته به دستور خداوند زنبوران عسل به صورت غریزی مهندسان کاربلدی هستند ….

معماری کندوی عسل

میتونیم بگیم که زنبور عسل ماهرترین و منظم ترین معمار طبیعت است زیرا بدون هیچ متر و معیاری سلول های شش ضلعی کندو را با مومی که خودش تولید میکند کاملا هم اندازه و شبیه به هم میسازد و آماده ی ذخیره ی شهد گیاهان برای ساخت عسل میکند.شاید برایتان سوال پیش بیاید که بین تمام اشکال هندسی چرا زنبور جان شش ضلعی را انتخاب کرده ؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده که شش ضلعی کمترین محیط و بیشترین مساحت را دارد یعنی کمترین مقدار مصالح ( موم ) برای ساختنش لازم است در حالی که بیشترین مقدار عسل نسبت به سایز اشکال هندسی در آن جای میگیرد! پس نتیجه میگیریم زنبوران عسل به استراتژی کمتر کار کن و بیشتر سود ببر نیز پایبندند.همین اتحاد و هوش سرشار زنبوران باعث شده از قدیم وقتی کندوی عسلی در جایی پیدا میشد تعابیر مختلفی واسش در نظر بگیرند.

کندوی عسل در خانه نشانه چیست؟

فرض کنین یک روز که درخانه در سکوت در حال استراحت هستید صدای وز وز دسته ای زنبور را بشنوید قطعا کنجکار میشوید و شروع به جستجو بین دیوار های خانه و محوطه و درختان محوطه خانه ی تان میشوید که ناگهان با کندوی دسته ای زنبور روبه رو میشوید ! ممکن از افکار مختلفی به ذهنتان خطور کند ولی این اتفاق واقعا نشانه ی چیست ؟ این اتفاق میتواند:

  1. نوید بخش زمستانی سرد باشد زیرا حشرات تغییرات آب و هوایی را سریع حس میکنند و احتمالا در خانه ی شما سکنا گزیده تا زمستان گذرانی داشته باشند
  2. از نظر نمادشناسی میتوان گفت دیدن کلنی زنبورعسل نشان دهنده برکت و برطرف شدن مشکلات مادی میتواند باشد.
  3. حتی میتواند نماد افزایش جمعیت خانواده و حتی ازدواج افراد مجرد خانواده باشد!
حتما بخوانيد:  خواص موم عسل دار برای سلامت و زیبایی

ورود به کندوی عسل

همان طور که در بالا گفتیم این مجتمع مسکونی ( کندو ) مثل مجتمع مسکونی ما انسان هاست و پس طبیعتا باید در درب ورودی نگهبانانی باشند تا ورودی و خروجی کندو را کنترل و از ورود عوامل و موجودات مزاحم ویا زنبوران نری که مقیم کندوی انها نیستن جلوگیری کنند، انتخاب نگهبان در کندو پروسه عجیبی دارد،که اغلب از بین زنبوران ماده ای که جوان نیستند انتخاب میشود چون نیش زنبوران جوان هنوز زهر و قدرت کافی را ندارد و از طرفی به دلیل وجود امکان درگیری و مرگ ، زنبوران جوان تجربه ی کافی ندارند و حتی ممکن از بمیرند که مردن زنبوران جوان برای کندو و زنبوردار با صرفه نیست.

همیشه شنیده ایم که حیوانات قدرت شناسایی بالا دارند و وقتی صبح از لانه ی خود بیرون می آیند تا قبل از غروب خودشان مسیر یابی کرده و به لانه ی شان باز میگردند … این هوش سرشار در زنبوران نیز وجود دارد ولی در هنگام کوچ دادند زنبوران از طبیعتی که آب و های سردی دارد به جایی که دما برای زنبوران مناسب است، زنبورداران را دچار مشکل میکند زیرا ممکن از زنبوران به منطقه ای که لانه ی قبلی شان وجود داشت برگردند و چون لانه ای نمیابند گم شوند ! پس سوالی که مطرح میشود این است که بیشترین مسافتی که زنبوران میتوانند طی کنند چقدر است ؟

بیشترین مسافتی که زنبوران عسل میتوانند پرواز کنند چیزی حدود سه کیلومتر است .پس پروسه ی انتفال کندو ها اولا باید بعد از غروب خورشید باشد که همه ی زنبوران به خانه برگشتند و ثانیا باید بیشتر از سه کیلومتر باشد .

همان طور که خداوند در سوره ی نحل فرمودند زنبوران برای اینکه زندگی برای انسان ها راحت شود خلق شدند ، ما انسان ها علاوه بر استفاده از عسل زنبوران از فرایند گرده افشانی که توسط زنبوران در بین درختان انجام میشود نیز به صورت غیر مستقیم استفاده میکنیم و چون فواید بسیار زیاده زنبوران عسل برای انسان ثابت شد انسان شروع به پرورش زنبور عسل به صورت غیر طبیعی کرد تا هم از عسل بیشتر و هم گرده افشانی بیشتر استفاده کند.

حتما بخوانيد:  تاثیر عسل بر سلامت کودک

تفاوت کندوی عسل طبیعی و کندوی عسل ساختگی

در فرآیند طبیعی تولید عسل توسط زنبورانی که در طبیعت بدون دخالت انسان ها زندگی میکنند کندو چوبی با قاب و ورقه ی مومی وجود ندارد! زنبوران خود در میان شاخه و برگ درختان یا بین صخره ها با مومی که خودشان درست میکنند شروع به تولید عسل مینمایند .

ولی وقتی پای انسان به وسط می آید، انسان ها جعبه های مکعب مستطیلی میسازند و زبانه هایی در لبه ی بالایی این مکعب های قرار میدهند تا قاب های مستطیلی که با ورقه های مومی پوشیده شده اند بتوانند روی آن قرار بگیرند و در دیواره ی جعبه ها روزنه ای برای ورود و خروج زنبوران قرار میدهند! البته که عسل تولید شده در این کندو ها فرقی با عسل زنبوران طبیعت ندارد فقط پروسه ی تولید عسل سریعتر شده است زیرا دیگر نیازی نیست زنبوران زمانی را صرف ساخت خانه کنند ! خانه ی شان بصورت پیش ساخته توسط زنبوردار اماده شده است.

طرز تهیه کندو عسلی

صحبت از زنبورداری شد که شغل شیرین و جذابی است تصور کنید شغلی داشته باشید که به کمک یکی از عجایب خلقت ( زنبور عسل ) بتوانید ماده ی غذایی تولید کنید که شفا بخش ترین ماده ی غذایی روی کره ی زمین است.

مقایسه قیمت کندوی عسل 1400 با قیمت کندوی عسل 1401

گاهی زنبورداران یا کسانی که برای اولین بار میخواهند شروع به کار زنبورداری کنند نیاز دارند از جایی کندوی زنبورعسل را تهیه کنند که گاهی وقتا فقط نیاز به خرید جعبه یا کندویی دارند که زنبوران در آن زندگی میکنند و گاهی این کندو را با جمعیت زنبورانی که در آن زندگی میکنند تهیه میشود.

جعبه بسته به جنسی که دارد ممکن است قیمت های مختلفی داشته باشد از جعبه ی پلاستیکی گرفته تا جعبه ی چوبی با چوب با جنس های مختلف، قیمت ها متفاوت است که در جدول زیر به برخی از آن ها اشاره کردیم:

حتما بخوانيد:  درمان معده درد با عسل
نوع کندوی عسلقیمت کندوی عسل 1400قیمت کندوی عسل 1401
کندو چوبی300000 الی 700000 تومان500000 الی 900000 تومان
کندو برحسب جمعیت و نژاد800 تا 2500 تومان1300 تا 3500 تومان

قیمت کندو چوبی نسبت به تعداد قابی که گنجایش دارد از 300 تا 700 هزار تومان در سال 1400 و 500 تا 900 تومان در سال 1401 قیمت گذاری شدند و همچنین اگر مایل به خرید کندو زنبورعسل هستید قیمت گذاری با توجه به میزان جمعیت و نژاد زنبوران انجام میشود که در سال 1400 از 800 تا 2500 تومان و در سال 1401 از 1300 تا 3500 تومان قیمت گذاری شدند.

از نژاد های مختلف زنبوران میتوان موارد زیر را نام برد:

طرز تهیه کندو عسلی

در شروع راه زنبورداری راهکار هایی وجود دارد که بتوان هزینه هارا مدیریت کرد مثلا میتوانیم خودمان شروع به ساخت کندو کنیم ، ساخت کندوی زنبور عسل پروسه ی عجیب و سختی ندارد،طبق تصویر زیر فقط کافی است جعبه ای مکعب مستطیلی بسازید با این تفاوت که لبه ی بالای جعبه دارای زبانه هایی باشد که بتواند قاب های مستطیلی حاوی ورقه ی مومی را نگه دارد و از طرفی در قسمت پایین یکی از 4 وجه اطراف جعبه دریچه ای برای ورود و خروج زنبوران باید ساخت.

تفاوت کندوی عسل طبیعی و کندوی عسل ساختگی

نکات کلیدی عسل حاج گهرنیا درباره کندوی عسل

زنبورداری شغلی است که کاملا به آب و هوا و شهد گل ها و بصورا کلی به طبیعت بستگی دارد و زنبورداران همواره باید طبق تقویم طبیعت عمل کنند و زمان به وجود آمدن و گلدهی انواع گیاهان و شکوفه درختان را مدنظر داشته باشند و همواره بصورت مرتب از کندو ها بازدید داشته باشند تا از هرگونه مشکل مثل بیماری و موجودات مزاحم در کندو جلوگیری کنند همچنین در هر بازدید میزان عسل تولید شده را بررسی میکنند ولی بصورت کلی هر وقت سلول ها یا شش ضلعی های قاب یا شانه های موجود در کندو کاملا پر و پلمپ شده باشند نشان دهنده عسل در کندو است.

همان طور که در بالا گفتیم جمعیت کندوها متفاوت است و میزان عسلی که هر کندو میدهد بستگی به میزان جمعیت کندو ، آب و هوای منطقه ، میزان شهد و گیاهان منطقه و میزان رسیدگی زنبوردار به کندو بستگی دارد ولی به صورت میانگین در شرایط نرمال هر کندو از حدود 2 تا 8 کیلو گرم عسل خالص بدون موم میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید