روش تصفیه موم از عسل

تصفیه موم ازعسل یکی از اقداماتی هست که شما با تفکیک آن به 2 محصول بی نظیر زنبورعسل دست خواهید یافت که هر کدام خاصیت های فوق العاده‌ای دارد؛ در این محبث قصد داریم با ارائه انواع روش های تصفیه موم عسل شما را همراهی کنیم، توجه داشته باشید که استخراج موم عسل بدون دستگاه یک روش سنتی و خانگی هست که می توان موم عسل طبیعی تصفیه کرد اما روش های صنعتی نیز هست که به صورت جامع در این نوشته تشریح شده است.

موم چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

بعد از عسل، موم زنبور عسل احتمالاً شناخته شده ترین محصولی است که در کندو ساخته می شود. زنبور ها در کندو قبل از شروع فرآیند تولید عسل ، شروع به بافت موم میکنن ، چون که شهدی که از گل ها توسط خرطوم زنبور عسل جمع آوری میشود با بازگشت زنبور از دامان طبیعت به داخل کندو ، باید در این شش ضلعی های مومی ذخیره شود و هر سلول بعد از اینکه کامل پرشد مجددا توسط همان موم تولید شده پلمپ میشود تا شهدی که توسط خرطوم زنبور جمع آوری شده در داخل سلول، با بذاق زنبور یک سری واکنش هایی را به مرور زمان انجام میدهد و در نهایت شهد تبدیل به عسل میشود. پس میتوان گفت موم محل تبدیل شهد گلها به عسل لذیذ هست .

از انواع موم عسل بدست آمده برای تولید محصولات مختلفی مثل – شمع، مداد رنگی، بالم لب، بسته بندی مواد غذایی وساخت مهر و موارد دیگر استفاده می شود. یا برای محصولات مراقبت پوستی استفاده میشود. خب تا اینجا فهمیدیم اصلا موم یعنی چه ؟ و چگونه تولید میشود . ولی سوالی که مطرح میشود این است که اگر موم را به تنهایی لازم داشته باشیم و حالت عسل مومی مدنظرمان نباشد چه باید بکنیم و چطور میتوانیم موم را از عسل جدا کنیم ؟

حتما بخوانيد:  تاثیر عسل بر سلامت کودک

2 روش برای تصفیه موم از عسل وجود دارد :

  1. روش سنتی ( روش خانگی تصفیه موم از عسل )
  2. صنعتی توسط دستگاه اکستراکتور

در تصفیه موم از عسل به روش سنتی پروسه ی جذابی طی میشود که در ادامه که قدم به قدم آن را توضیح میدهم :

قدم اول روش خانگی تصفیه موم از عسل

در مرحله اول به 2 ظرف نیاز داریم که بتوانند در داخل هم قرار بگیرند چون این فرآیند به روش حرارت غیر مستقیم یا بنماری انجام میشود.

قدم اول روش خانگی تصفیه موم از عسل
اولین مرحله تصفیه موم از عسل به روش خانگی

قدم دوم روش خانگی تصفیه موم از عسل

در مرحله ی دوم قابلمه را از آب پر میکنیم و روی حرارت میگذاریم . سپس موم هارا داخل پارچه ای توری قرار داده و در ظرف دوم گذاشته و سپس داخل ظرف اول قرار میدهیم تا بصورت روش بنماری با حرارت آب ذوب شود . امیدوارم خسته نباشید اخه دیگه چیزی به پایان نمونده

قدم نهایی روش خانگی تصفیه موم از عسل
آخرین مرحله تصفیه موم از عسل

قدم نهایی روش خانگی تصفیه موم از عسل

در این روش موم ذوب شده کاملا تمیز است زیرا مواد اضافی که به موم چسبیده بود در داخل پارچه مانده.فقط باید توجه داشته باشید که از ظرفی مخصوص که برای این کار در نظر گرفته اید استفاده کنید زیرا تمیز کردن و شستن ذرات چسبنده موم بسیار مشکل است و برای تمیز کردن و جدا کردن موم های چسبیده از ظرف باید از گرمای ملایم و دستمال ها زبر سیمی استفاده کنیم.

با از حرارت افتادن مایع موم تبدیل به موم جامد میشود.

روش صنعتی تصفیه موم از عسل

خب بریم سراغ روش جدا کردن عسل از موم توسط دستگاه اکستراکتور برای کسانی که تعداد کندو و عسل زیادی دارند.

قدم اول روش صنعتی تصفیه موم از عسل

در این روش ابتدا باید پلمپ های مومی را توسط ابزاری به همین شکل شانه ای یا با چاقی جدا کنیم،چرا این کار را انجام میدهیم ؟ زیرا دستگاه اکستراکتور با نیروی گریز از مرکز کار میکند و با چرخش سریع باعث میشود عسل از حجله ای شش ضلعی کار شود.

قدم دوم روش صنعتی تصفیه موم از عسل

سپس شانه هارا در دستگاه قرار میدهیم ، در کف این دستگاه توری وجود دارد عسل هایی که از موم جدا میشوند به کف دستگاه میریزند و سپس از توری عبور کرده و کاملا صاف و شفاف میشوند.

قدم سوم روش صنعتی تصفیه موم از عسل
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
قدم نهایی روش صنعتی تصفیه موم از عسل

این هم از داستان عجیب جدا کردن موم از عسل ، کدام قسمت برایتان ابهان داشت ؟ مجموعه عسل حاج گُهرنیا قول میده در مفالات آینده بهتر توضیح دهیم. نطرات ارزشمند شما باعث ارتقای سطح کیفیت مقالات ما می شود

حتما بخوانيد:  آیا عسل فشار خون را بالا میبرد؟

دیدگاهتان را بنویسید